tarihinde yayınlandı Yorum yapın

İlginç 5 Psikolojik Teknik

Günlük Hayatta Kullanabileceğiniz 5 Psikolojik Teknik

İşte günlük hayatta kullanabileceğiniz 5 psikolojik teknik;

Bir, eğer bir kişiyle sohbet ediyorsanız ve karşınızdaki kişinin sohbete ilgi duyup duymadığını merak ediyorsanız mutlaka ayaklarına bakın. Ayaklar vücudumuzun en dürüst bölümü. Karşınızdaki kişinin ayakları size doğru dönükse anlattıklarınıza ilgi duyuyor demektir. Eğer ayağı yana ya da başka bir yöne dönükse sohbet çok da ilgisini çekmiyor demektir.

İki, birinin sürekli size baktığını düşünüyorsunuz ama tam da emin olamıyorsanız hemen esneyin. Esnemek bulaşıcı bir durum olduğu için eğer birisi sizi izliyorsa o da mutlaka esneyecektir.

Üç, biriyle bir konu hakkında tartışırken karşısında değil, yanında durmaya özen gösterin. Biriyle tartışırken onun tam karşısında durduğunuzda karşınızdaki kişinin bilinçaltı sizi daha saldırgan olarak görecektir. Yanında durduğunuzda ise bu durum ortadan kalkacak ve tartıştığınız kişi biraz daha sakinleşecektir. Tam yanında duramıyorsanız bile tam karşısında durmamaya özen gösterin.

Dört, Çocuğunuza sebze mi yedirmek istiyorsunuz? Ya da karşı tarafı ikna mı etmek istiyorsunuz? O zaman karşı tarafa evet hayır soruları sormayın. Mesela domates yer misin diye sormak yerine 1 tane mi domates yersin yoksa 2 tane mi domates yersin diye sorun? Bu soru tekniğiyle karşı tarafı daha kolay ikna edebilirsiniz…

Beş

, Dilinize bir şarkı dolandı ama kurtulamıyor musunuz? “Zeigarnik Etkisi” olarak adlandırılan bu psikolojik duruma göre beynimiz tamamlanmamış şeyleri hatırlama eğilimlidir. Şarkının tüm sözlerini okuyarak zihinimize bu döngünün tamamlandığını ve artık kapatabileceği mesajını verebilirsiniz..